Foto: EPA/LETA
Par XXI Ziemas olimpisko spēļu pēdējiem čempioniem svētdien kļuva Kanādas izlases hokejisti, kas finālspēlē dramatiskā cīņā pagrinājumā ar 3:2 (1:0, 1:1, 0:1, 1:0) pieveica ASV valstsvienību.

Foto galerija

Par mača galveno varoni kļuva Sidnijs Krosbijs, kurš zelta vārtus guva pagarinājuma astotajā minūtē.

Pamatlaikā vēl kanādiešiem vārtus guva Džonatans Tēvss un Korijs Perijs, bet amerikāņiem vārtus guva Raians Keslers un Zaks Parīzss.

Kanādieši astoto reizi olimpisko spēļu vēsturē un tikai otro reizi kopš 1952.gada kļūst par čempioniem. 2002.gadā šīs abas komandas tikās finālā arī Soltleiksitijas olimpiskajās spēlēs, un arī toreiz uzvarēja Kanāda.

Spēles pirmais periods sākās salīdzinoši piesardzīgi, jo neviena no komandām nevēlējās zaudēt vārus jau mača sākumā. Kā vēlāk izrādījās, piesardzīgs hokejs risinājās arī turpinājumā, jo komandas lieki neriskēja iekrist uz pretuzbrukumiem.

Pirmā reālā iespēja gūt vārtus bija Kanādas hokejistiem, labu Ērika Stāla piespēli vārtu guvumā nespēja pārvērsts aizsargs Drū Doudijs. Uzreiz pēc tam iespēja bija ASV, kad karuseli pie Roberto Longo sargātajiem vārtiem savērpa ASV hokejisti, bet veiksmīgāks šajā situācijā bija Longo. Abām komandām bija vēl vairākas labas izdevības, bet galvenās lomas spēlēja abu komandu vārtsargi - Roberto Longo un Raiens Millers.

Pirmos vārtus mačā guva Kanāda – 13.minūtē Džonotans Tēvss bija pirmais pie Raiena Millera atvairītās ripas, un "eksplodēja" pārpildītā "Canada hockey palace" arēna. Šajā epizodē kļūdu pieļāva ASV izlases aizsargi, izejot no zonas, ko izmantoja Maiks Ričards - viņa metienu Millers atvairīja, bet pret Tēvsu viņš bija bezspēcīgs.

Otrais mača periods sākās ar Kanādas ofensīvu, bet Millers bija uzdevumu augstumos. Pirmās piecas minūtes praktiski pagāja ASV aizsardzības zonā. Pēc tam gan, atrodoties skaitliskajā vairākumā, ASV izlasei neizdevās nostiprināties Kanādas zonā, bet apdraudēt kanādiešu vārtus tā īsti neizdevās.

Uzreiz pēc skaitliskā vairākuma rupju kļūdu pieļāva ASV aizsargi, atstājot Koriju Periju vienu pret Milleru, kurš to aukstasinīgi raidīja ASV vārtos. Uzbrukumu lieliski iesāka Geclafs, kurš pārtvēra piespēli, iegāja zonā un izpildīja piespēli no laukuma kreisās malas, kur to pielaboja Perijs - 2:0 Kanādas labā.

Pēc piecām minūtēm amerikāņiem izdevās vienus vārtus atgūt - Patriks Keslers pārspēja savu komandas biedru Vankūveras "Canucks" rindās Roberto Longo. Metienu izdarīja Patriks Keins un Keslers pielaboja metiena trajektoriju – 1:2.

Mirkli pēc tam Zaks Parīzs izgāja viens pret vienu ar Longo, bet šajā duelī pārāks bija kanādiešu vārtsargs. Vēlāk reālākā iespēja panākt 3:1 bija Šī Vēberam, kura raidīto ripu no zilās līnijas brīnumainā kārtā tvēra Millers, jo vārtu priekšā bija gan ASV aizsargi, gan Kanādas uzbrucēji, bet ripa vārtsargam nebija redzama. Tāpat rezultātu uz tablo varēja mainīt Džeroms Iginla, bet viņš netrāpīja precīzi pa ripu un tā lidoja garām Millera vārtiem. Perioda pēdējās minūtēs Kanāda pārņēma iniciatīvu un vēl iespēja panākt 3:1 bija Stālam, bet viņš nespēja realizēt izgājienu pret Milleru.

Jau trešā perioda sākumā ASV komandu no trešā vārtu zaudējuma divreiz glāba vārtu stabs, pēc tam kanādiešiem bija vēl dažas iespējas, bet Millera pārliecinošā darbība šoreiz glāba ASV izlasi.

Perioda vidusdaļā ASV centās pārņemt iniciatīvu, cenšoties "nomētāt" Longo un pielabot metienus, taču šie centieni bija nesekmīgi. Tuvojoties pamatlaika beigām, kanādieši jau vairāk sāka domāt par savu vārtu drošību un retāk apdraudēja Milleru.

Labu iespēju neizmantoja Braiens Rafaļskis, kura metienu no tuvas distances tvēra Longo. Arvien tuvāk bija mača beigas, arvien retāki kļuva kanādiešu uzbrukumi un biežāki kļuva amerikāņu uzbrukumi. Kanādieši cerēja uz pretuzbrukumiem un viens tāds radās Sidnijam Krosbijam, kurš gan izdevību neprata izmantot meistarīgi.

Uz Kanādas piedāvāto spēles stilu ASV atbildēja ar spēli ar diviem aizsargu pāriem un tikai vadošajiem uzbrucējiem trijniekos. Pusotru minūti līdz perioda beigām ASV nomainīja vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju un ASV izlases galvenais treneris Rons Vilsons pēc tam pieprasīja pusminūtes pārtraukumu, jo iemetiens bija Kanādas aizsardzības zonā.

Kad līdz mača beigām atlicis spēlēt bija mazāk par minūti, pusminūtes pārtraukumu izmantoja arī Kanādas treneris Maiks Bebkoks. Atlikušajās sekundēs ASV iespieda Kanādu tās aizsardzības zonā, metās virsū kanādiešu vārtiem un pēc viena no metieniem Zaks Parīzs vārtu priekšā pārspēja Longo - līdz pamatlaika beigām bija palikušas tikai 24,4 sekundes.

Papildlaika pirmajās trijās minūtēs komandas apmainījās ar vairākiem uzbrukumiem, bet līdz reālam vārtu gūšanas momentam neviena no komandām nenonāca.

Vārtu priekšā nepiesegtu ASV hokejisti atstāja Iginlu, kurš šo dāvanu izmantot nespēja. Kanāda lēnā garā centās iegūt iniciatīvu papildlaikā, kas viņiem izdevās, tomēr ASV nepiekāpās un centās uzbrukt, bet nopietni apdraudēt Longo vārtus viņiem neizdevās.

Papildlaikā varēja vērot, ka komandas treneri, lai saglabātu spēles tempu, ļoti bieži mainīja laukumā esošos spēlētājus, kas arī atalgojās, jo hokejs bija skatītājiem ļoti tīkams.

Sestajā minūtē labu izdevību neizmantoja amerikāņi - rupju kļūdu pieļāva Kanādas izlases veterāns Skots Nīdermaijers, tomēr Longo spēja ripu tvert.

Kas neizdevās ASV izlasei, padevās Kanādai – astotajā minūtē laukuma kreisajā stūrī pēc cīņas pie borta Iginla atdeva piespēli Krosbijam, kurš no asa leņķa spēja raidīt ripu Millera sargātajos vārtos. Krosbijs pirms tam izslēgšanas spēlēs nebija guvis nevienus vārtus, bet tagad viņa kontā vārti Olimpisko čempionu vērtē.

$t1='kanada'; $t2='asv'; include "$includes_dir/projects/vancouver2010/delfistar/bestplayer5.inc"; ?>

Ceļā uz finālu ASV vispirms ar 3:1 pārspēja Šveices izlasi, bet pēc tam ar 6:1 tika pieveikta Norvēģija un spēlē par pirmo vietu A grupā ar 5:3 tika uzvarēta Kanāda. ASV izcīnīja pirmo vietu A grupā un nākamā spēle pēc grupu turnīra viņiem bija ceturtdaļfināls pret Šveici, kas tika uzvarēta arī otro reizi – 2:0 un pusfinālā ASV tikās ar Somijas – Čehijas pāra uzvarētāju. Par šī pāra uzvarētāju kļuva Somija. Pusfināla spēle beidzās jau mača pirmajā periodā, kad ASV guva sešus bezatbildes vārtus, 6:0 pēc pirmā perioda, 6:1 visā mačā.

Kanāda XXI Ziemas olimpisko turnīru sāka ar pārliecinošu uzvaru (8:0) pār Norvēģiju, kam sekoja smaga uzvara pār Šveici (3:2), bet pēdējā spēlē tika piedzīvots zaudējums 3:5 spēlē ar visprincipālākajiem pretiniekiem ASV. Otrā vieta grupā un ceļazīme uz ceturtdaļfinālu bija jānodrošina kvalifikācijas spēlē. Šajā spēlē Kanāda tikās ar Vācijas valstsvienību, kura tika pārspēta ar 8:2.

Ceturtdaļfinālā Kanāda tikās ar Krieviju, kas masu medijos jau tika dēvēts par 'sapņu finālu'. Šajā spēlē negaidīti pārliecinošu uzvaru ar 7:3 svinēja Kanādas hokejisti. Krievija brauc mājās, Kanāda iekļūst pusfinālā. Pusfinālā Kanāda tikās ar Latvijas pāridarītājiem grupu turnīrā Slovākijas izlasi. Sīvā cīņā tika gūts panākums ar 3:2 un finālā jāspēlē ar ASV.

Uzvaras gadījumā Kanāda kļūs par pirmo valstsvienību pēc 30 gadu pārtraukuma, kura izcīna zelta godalgas savā mājās arēnā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!